Brokafasi Laurel/Yanny Gizemi Çözüldü.

Laurel/Yanny Gizemi Çözüldü.

Bu haftanın başlarında dünya iki muhalif tarafa bölünmüştü. Ancak din, sınırlar veya kaynaklar üzerinde savaşmak yerine, 'Yanny' ya da 'Laurel' diyen bir kişinin kısa bir ses kaydı hakkında tartıştı.  Beyaz sarayın koridorlarında bile yankılandı. İnanmıyorsanız gidin twitter hesabından bakın. Tabi İsrail bu konuya burnu sokmasa şaşırırdık. Ve bir kez daha şaşırtmadı.

AZ önce oldu

Bu kısa ses kaydın sırrı çözüldü fakat çözüme gelmeden önce seneler önce gündeme oturan buna benzer bir konuyu hatırlatmak istiyorum. Kime göre siyah ve lacivert, kime göre Beyaz ve altın renklerinden oluşuyordu. Haftalarca konuşuldu. Tartışanlar oldu. Gözlerinden şüphe duyup doktora gidenler oldu. İddia girenler oldu fakat kimse kaybetmedi diye tahmin ediyorum çünkü her iki tezi de destekleyecek sebepler vardı. Bir süre sonra bu da çözüldü ve her hızlı yükselen konu gibi bu da yok oldu gündemden.

Bu iki konu arasındaki Gündeme taşıyan ortak noktayı yakalayabildiniz mi? Reseptörlerimizi (tam Türkçesini bilmediğim için Fransızca kökenlisini yazdım. Hayır çok dil bildiğimden değil. Hava atmıyorum yanlış anlamayın) ilgilendiren bir konudur. Bize iletilen mesajları algılamamızda ve yorumlama şeklimizi ilgilendiren bir konudur. Acaba bize iletilen mesajları nasıl algılıyoruz? Doğru mu algılıyoruz yoksa o an alıcılarımızı etkileyen şartlarıyla beraber mi yorumluyoruz o mesajı? Sorun her zaman alıcıda olmayabilir.

 

Göndericide de buna benzer sorunlar yaşanabilir. Biz Türkçeyi yeni öğrenirken çok zorluk çektik. Gerçi hala öğreniyorum yalan yok. Bizim dilimizde I diye bir har yoktur. Ya A’dır ya da İ’dir. İkisinin arasında bulunan bir harf yok. Sanki A diyecek ama vaz geçmiş gibi bir ses çıkarmak için canımız çıktı. Onu çıkarmayı öğrenen kadar onu içeren kelimeleri kullanmamayı tercih ettik. İşte bu tercihin bazı zorlukları vardı. Mesela sıkıcı bir durum olduğunda sesimizi çıkaramazdık. Sıkıldığımızda da aynı şekilde.

Her neyse sözü çok uzatmadan şu ses kaydın gizemine gelelim. Vocabulary.com sitesinde bulunan senkronize edilmiş bir ses kaydıydı. Roland Szabo adında bir gencin bunu Reddit’e paylaşmasıyla başladı bu çılgınlık. Olayın özü bu şekilde; eğer yüksek frekansı duyabiliyorsanız, büyük bir olasılıkla “Yanny” duyarsınız fakat yüksek frekansı duyamıyorsanız büyük bir olasılıkla “Laurel” duyarsınız. Yani yanny duyanların kulakları Laurel duyanların kulaklarından daha sağlıklı. Normalde Yanny diye kelime yok fakat bu tartışmadan sonra vocabulary.com Yanny kelimesini ekledi. ve şu ifadeleri kullandı yanny için; Yanny, dünyayı en az 24 saatliğine oyalayabilecek gücüne sahiip bir kelimedir. Çoğu zaman Laurel ile karıştırılır. Taglar

Brokafasi Galiba Büyük Bir Hata Yaptık

Galiba Büyük Bir Hata Yaptık

Bazı insanlar kolay olanı seçer. Bazıları da zor olanı. Biz...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi Cevap

Cevap

Cevaptan önce soruyu anlatmak istiyorum. Neden mi? Bir nedeni yok...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi The Autumn

The Autumn

Finding the emotions that you lost  with a smile is...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Powered by NourKas
BroKafası © 2017 - 2020 Tüm hakları saklıdır.