Brokafasi Rahatı Bozan Rahatlık

Rahatı Bozan Rahatlık

Rahatına düşkün bir insan olarak rahatlık ne kadar rahat bir şey olduğunu rahatlıkla anlatabilirim size rahat olun siz. Rahatlık yaptığın işin en kolay şekilde nasıl halledeceğini düşünmeni sağlıyor. İşleri hızlı değil, gerektiği gibi, kendimi sıkmayacak şekilde ve zamana yayarak yapmamı sağlayan çözümleri bulmamı sağlıyor. Mutluluğumuz, huzurumu ve rahatımız bozacak konulardan kaçınmamı sağlıyor. Gerektiğinde zoruma gitse de daha iyi sonuçları elde etmek için rahatımı bozmak zorunda olduğum zamanlar oluyor mutlaka.

\r\n\r\n

Rahatlık tembellikle karıştırılması ise rahatlığına düşkün insanları sinir eden bir konudur. Şu anda bozduğum rahatımı bir yatırım olduğunu var sayarsak ilerde bunun iki ya da üç katını elde edeceğime inanırım. Hedefime hayalime giden birer adım, birer merdivendir.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Bazı arkadaşıma “gelecekte ne olmak istiyorsun?” sorunu yöneldiğimde çok güzel cevaplar alıyorum. Belli ki çocukluklarından beri bu soruya alışıktırlar. Hani olur ya teyzeler “büyüyünce ne olmak istiyorsun?” diye sorduklarında tarif edilemez bir sevinçle, “doktor olacağım” “pilot olacağım” “astronot olacağım” “mühendis olacağım” gibi cevapları veririz. Nereden bilelim bu hedeflere ulaşmak bu kadar zor olduğunu. Zamanla yavaş yavaş durumun farkına varıyoruz ve hedeflerimize ulaşmak için atmamız gereken adımları atmaya başlarız ya da farklı bir mesleğe ilgi duymaya başlarız. Nasıl olsa daha çok vaktimiz var.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Yıllar geçti. Zaman daraldı. Karalar verildi fakat verilen kararlara ulaşmak için rahatımız adım atmamıza müsaade etmiyor. “Uyumak varken niye sabah kalkıp ders çalışayım. Akşam ders mi çalışılır? Arkadaşlarım beni bekliyor batak oynamak için. Gece dizi var ya çalışamam. Abi uykum geldi yarın çalışırız.” Bu şeyleri söyleyen insanlara sorsanız çocukluktaki aynı heyecanla olmak istedikleri mesleklerden bahsedecekler. Gelecekte rahat yaşamak isterler.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Diğer yana baktığımda sürekli rahatsız olan arkadaşlarımı görüyorum. Sabah erken kalkar ders çalışır. Akşam tekrar etmeyi ihmal etmez, sadece okulla değil kendilerini geliştiren diğer aktivitelere de zaman ayırmayı bilirler. Onlara da bu soru yönelttiğimde aynı heyecanla cevap verirler. Gelecekte rahat yaşamak isterler.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Başarmış inşalar, bugün rahat olan insanlar, ilham kaynağı olan insanlar ve her söylediği altın değerinde olan insanlar, gerektiğinde rahatını bozmayı bilen insanlardır. Cefa olmadan sefa olmaz. Beyaz kâğıda fırça vurmadan sanat eseri çıkmaz. Mücadele vermeden toprak bağımsız olmaz.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Sizin için rahatını bozan zengin bir babanız yoksa şimdiden rahatınız bozarsanız iyi edersiniz. Hepimizin elinde eşit şekilde dağıtılmış tek zenginlik vaktimizdir. Hepimizin 24 saati var. Dünyanın en zengin insanın da 24 saati var dünyanın en yoksul insanın da. Dünyanın en zeki insanın 24 saati var. Dünyanın en ahmağının da. Benim 24 saatim var senin de. Giden her seney önemli olduğu gibi attığımız her adım da önemli. Küçük ya da büyük olması farketmez. Bu yirmi dört saati neye ve nasıl harcıyorsun?

\r\n\r\n

 Taglar

Brokafasi ÜNİVERSİTEYE GİDERKEN 1. BÖLÜM - ORTAM

ÜNİVERSİTEYE GİDERKEN 1. BÖLÜM - ORTAM

Barış Özcan ile verimli bir yaz okulu geçirdikten sonra sanırım...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi Küçük Adımlar

Küçük Adımlar

Tesadüfen gördüğün bir eğitim afişiyle detaylı bilgi almaya karar verir....... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi Kim başarıya ulaşmak istemez?

Kim başarıya ulaşmak istemez?

“Başarı , ulaşmayı hedeflediğiniz bir şeye ulaşmaktır” diyelim. Yeni bir...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Powered by NourKas
BroKafası © 2017 - 2020 Tüm hakları saklıdır.