Brokafasi Çağın En Tehlikeli ve En Hızlı...

Çağın En Tehlikeli ve En Hızlı...

Eskiden ünlü olmak pek kolay değildi. Ün, yetenekten çok bilgi ile kazanılırdı. Tıp, fizik, matematik, uzay bilim, felsefe, din ve mimarlık olmak üzere çok dalda çalışmalarına sahip olmalısın ki ün kazanabilesin. Bilgi edinmek kolay olmadığı gibi bu ünün yayılması da pek kolay değildi. Yılları adamak gerekirdi bir yere ulaşabilmek için. Daha ilginç bir şey vardı. Ne kadar ünlü olursanız olun sadece isminiz yayılıyordu. İnsanlar isminizi bilip de kim olduğunuzu bilmediği bir ortamı hayal edebiliyor musunuz? Düşünsene çok iyi bir iş yapıyorsun. Birçok ülke ismini biliyor severken takip ediyor çalışmalarını, sen o topraklara gidiyorsun fakat kimse seni tanımıyor.

 

Günümüzde bilgiye ulaşmak kolay gibi görünüyor ama hala zor. Neden? Çünkü herkesin elinde imkân var herkes bir kitap yazabiliyor ya da bir çalışma yayınlayabiliyor. Her gün binlerce kitap ve çalışma yayınlanıyor zaten ama bu kadar bilgi zenginliğine rağmen kimse o tarafa yönelmiyor. Yönelmek isteyenlerin karşısında da bilgi kirliliği ve asparagaslar çıkıyor. Ne demek istediğimi iyi anlamak için dünyanın en büyük arama motoru olan google’a bakın. Gün içinde en çok aranan kelimeler nelerdir? Bu size yeterli gelmezse dünyanın en büyük ikinci arama motoru olan Youtube’a bakın. İnsanların ilgisini en çok ne çeker? Yalnız burada bir parantez açmak lazım. Dışarıda kime sorarsanız sorun kimse Enes Batur’u izlediğini ya da severek takip ettiğini söyleyemez. Müzik zevkini kime sorarsanız sorun herkes Aleyna Tilki’ye gıcık oluyordur fakat bu kişiler Türkiye’yi sallıyor oynatıyor yerinden. Bu insanları izleyenler uzaydan mı geliyor? Hiçbir şekilde hiç kimseyi eleştirmiyorum. Sadece birazcık samimi olmaya davet ediyorum herkesi. Neyse uzatmadan kapatıyorum bu parantezi.

Eskiden bilgi ile ün kazanılırdı ama günümüzde bana göre yetenek ile ün kazanılmakta. Her yetenek, belli bir meraklı kitlesini buluyor. Kaykay sürmek, resim yapmak, makyaj yapmak, tasarım yapmak, hikâye anlatmak ve daha çok yetenekler. Sadece bir yeteneğe sahip olmak yeterli değil. Bu yeteneği geliştirmek için gereken disipline sahip olmak gerekir. Sürekli kendini yenilemek lazım. Unutma bir ağacı dikmek için doğru zaman yirmi yıl önceydi. Bir ağacı dikmek için ikinci doğru zaman bugün. Biz dünyanın en büyük teknolojilerine kavuşamazdık eğer bilim adamları ilk adımı atmasaydılar. Bugün kullandığımız bilgisayara ulaşamazdık eğer ilk bilgisayar üretilmeseydi. Yeteneğini geliştiremezsin eğer ayağa kalkıp ilk adımı sen atamazsan. Herkesin bir yeteneği olduğu bu dünyada peki siz kendi yeteneğinizi keşfetmek ve paylaşmak için ne bekliyorsunuz? Daha ne kadar duracaksın bu ekranın başında? Uygun zamanın gelmesini bekliyorsun değil mi?

 

 Dünya kocaman bir tiyatro sahnesine dönmüş durumda. Herkes sahnenin bir köşesinde yer alıyor. Siz de bu sahnenin bir yerindesiniz. Önemli olan sahnede olmak değil. Önemli olan sahneye neyle çıktığınızdır. Sizi sahneye taşıyan eller eskisi gibi sağlam eller olduğunu söyleyemem. Beklentiyi karşılayamadığınız an kendinizi perdenin arkasında bulabilirsiniz. Sadece sanal alemde değil bu durum. Kendi çevrenizi de göz önünde bulundurun. 5 yıl önce kimler vardı hayatınızda bugün kimler var etrafınızda. 5 sene sonra aynı kişilerin olacağın garantisini verebilir misiniz? Ya siz kimin hayatına girdiniz kimin hayatından çıktınız? Tabi bu da bir parantez içiydi. Her neyse siz bu sahnenin neresindesiniz? Sizin kitleniz kim? Yetenekleriniz neler ve bunu destekleyen ya da örnek alan kimler? Cevabınız ne olursa olsun, kendimize asıl sormanız gereken soru biz kimiz?Taglar

Brokafasi İşte öyle

İşte öyle

Mayıs iyi başladı. Nasıl mı? 1 Mayıs’ta herkes tatil yaparken...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi Revnakdar Boşluk

Revnakdar Boşluk

Mavinin en parlak kısmındaydım ya da boşlukta…Hayal ya benim içimde...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi Bizim sıramız yavaş mı ilerliyor?

Bizim sıramız yavaş mı ilerliyor?

Sıra, kuyruk, banka sıraları, yemek sıraları, yeni telefonu almak için...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Powered by NourKas
BroKafası © 2017 - 2020 Tüm hakları saklıdır.