Brokafasi “Bekle ve gör !“  yapamazsın diyenlere söylemek istediğim cümle

“Bekle ve gör !“ yapamazsın diyenlere söylemek istediğim cümle

Bekle ve gör. Evet üstüne basa basa söylemeyi çok istiyorum ama kimlere? Dünyada yapılan bunca şey uzaylıların tarafından yapılmış gibi konuşanlara. Ona sunulan hayatı değiştirmek için zerre adım atmayanlara. Adım attığını sanıp ama aynı yerde sayanlara. Daha kötüleri de var. İlerlediğini sanıp geri geri gidenlere. Yapamazsın diyenlere gözlerinin içine bakarak üstüne basa basa söylemek istiyorum.

Ya bir de gülünç bir durum daha var. Bir fikir aklımıza yatmazsa kesin olmaz kafasıyla bakıyoruz. Sanki aklımıza yatarsa bütün dünyanın aklına yatar gibi. Egoya gel. Farkında olmadan yaptığımız bir yanlış tabii ne diyelim. Dünyada milyarlarca insan var biz onlardan bir tanesiyiz sadece. Baktığımız yerden farklı bir yere bakan, bizden farklı tercihlere isteklere ve ihtiyaçlara olan bir bu kadar insan var demek. Kendi dar bakış açımızla gençlerin heveslerini ve umutlarını söndüremeye hakkımız yok.

 

Biz gençler de bu tarz insanlara fırsat vermemiz lazım tabi. İnsan, mantıklı düşünüp her şeyi mantıkla açıklamaya çalışan mantıksız varlıklarız. Bu insanın makamı mevkii hiç önemli değil. Okulundaki profesör de olabilir en yakın dostun da. Bazen de bunu söyleyen hayatımızın merkezinde koyduğumuz insanlar da olabilir.

Belki doğamız gereği belki eğitim sistemimizden dolayı bardağın hep boş tarafını görmeye meraklıyız. O yüzden projelerinizi ve fikirlerinizi konuyla ilgisi olmayan insanlara anlatmaktan kaçın. Çünkü dünyayı kendi ufacık penceremizden bakıp oradan edindiğimiz bilgiyle bütün olayları yorumlamaya ve değerlendirmeye çalışıyoruz. Bir de “hayır bilmiyorum” diyemediğimiz için fikir sahibi olmadığımız bir konu hakkında yorum yapmadan rahat edemiyoruz biz insanlar.

 

Genelde bu tarz insanlar haklı çıkabiliyorlar. İtiraf etmek lazım. Hep başarılı olacağız diye bir şey yok. Hatta bazen saydıkları her şey tek tek başımıza gelebilir. “Bak ben dedim sana” derler pis pis sırıtarak fakat unuttukları bir şey var. Sen onlar dediler diye başarısız olmadın. Aslında hayatta başarısızlık diye bir şey yoktur. ya kazanırsın ya da ders alırsın. İşte onların göremedikleri nokta da odur. Başarısızlık kılıfına bürünmüş o dersi, o fırsatı ve kazancı göremiyorlar. Buradan edindiğin tecrübeyle yine ayağa kalk, adımlarını gözden geçir ve hatalarını düzelt ve tekrar dene.

Sanmayın ki çevremizdeki her insan bize alkış tutmak için vardır. Eğer öyle düşünüyorsan hayatı baya yanlış anlamışsın demektir. Kötü niyetlerinden değil de belki sadece kendi yapmaya cesaret edemediği şeylerin yapılmasına dayanamıyordu insan. Seni sevdiği halde başarına kıskanabiliyordu bu yüzden. “Ben demiştim” demek için sabırsızlıkla bekleyen ve bunun için etrafında dolaşan insanları haklı çıkarma!

 

Düştüğün zaman daha güçlü bir şekilde kalk. Yenildiğin zaman daha büyük bir cüretle kalk ve tekrar yenilebileceğini düşünerek adım at. Yine yapamazsın diyecek birkaç boş kafa. Sen de bir kez daha “bekle ve gör” de!Taglar

Brokafasi Alkışlara Muhtaç

Alkışlara Muhtaç

İyilik her zaman her yerde. İyilik ne zaman iyilik olur?...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi İşte öyle

İşte öyle

Mayıs iyi başladı. Nasıl mı? 1 Mayıs’ta herkes tatil yaparken...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi Neden Ben?

Neden Ben?

Bir tren geliyor. Trenin önünde 2 demiryolu var. Bir yolun...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Powered by NourKas
BroKafası © 2017 - 2020 Tüm hakları saklıdır.