Brokafasi Beklentilerimiz Neden Yüksek?

Beklentilerimiz Neden Yüksek?

Her zaman insanların en iyisini yapmalarını bekleriz. Her attıkları adımın bir öncekinden daha iyisi olması gerektiğini düşünürüz. Bize olan davranışlarının her gün daha iyi olmasını da bekleyebiliyoruz. En basitinden bir anne her gün 5 lira veriyor olsa   bir gün de 10 lira verse bari diye söyleniriz. Yakınlarımızdan her geçen gün biraz daha ilgi biraz daha şefkat…

 

Bu kadar beklenti oluştururken, bize düşeni yapmaya hazır olup olmadığımız konusu tartışılır. Hatta bize göre yapmamız gerekenin en iyisini yapıyoruz. Bize kalsa mükemmeliz. Değiştirmemiz gereken hiçbir şeyimizi yok. Düzeltmemiz gereken hiçbir kusurumuz yok. Yeni bir Kilimandjaro’nun tepesindeyiz diğerlerin bize ulaşmalarını bekliyoruz. Bu arada bilmeyenler için açıklıyorum. Kilimandjaro Afrika’nın en yüksek dağıdır.

Herkes aynı beklentinin içine girdiği için işler saçma sapan bir hal aldı. Bakmayın böyle atıp tuttuğuma ben de bu çıkmazın içindeyim. İş, okul ya da özel hayatımda hiç fark etmez. Aynı durum her yerde. Her zaman işlerin fazla ve sıkıcı olduğundan şikayetçiyim ya da okulun ne kadar gereksiz bir yer olduğundan ve öğrencilere pek bir şey katmadığından bahsediyorum her konu açıldığında. Sevgilimden ya da yakın arkadaşlarımdan hep biraz daha fazla ilgi ve sadakat beklerim vs.

 

He peki karşı taraf masum mudur? Tabi ki de hayır. O da bizden şikayetçi. İşverenler çalışanlardan şikayetçi, okullar öğrencilerden, sevgililer ve dostlar da birbirine karşı şikâyette. Peki bakış açımızı değiştirsek dünya nasıl bir yer olurdu? Biliyorum çok zor ama yine de gelin bu hayali beraber kuralım. Önce Kilimandjaro’muzdan iniverelim.

 

Başka insanlara karşı olan beklentimizi sıfırlayalım. İnsanların daha iyi daha mükemmel olmalarını beklemek yerine bir adım atalım mükemmelliğe doğru. Her adımımız bir öncekinden daha iyi olmasını sağlayalım. İşlerimizden şikâyet etmek yerine çalışan ya da işveren olarak elimizden geleni yapalım. Okuldan şikâyet etmeden önce öğrenci ya da öğretmen olarak payımıza düşeni yapalım. İkili ilişkilerimizde de öyle. Herkes iyiye doğru adım atarsa kötülüğe ve art niyete yer kalmaz.Brokafasi Uzun yolculukları severim.

Uzun yolculukları severim.

Çocukluğumdan kalan bir alışkanlığım var. Arabadayken etrafımda hızlı geçen arabaları...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi UMUT

UMUT

Umutsuzluğa düşmemiş bir insan, umudun gerçekten ne olduğunu bilemez. Bir...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi Start Up kuşağı

Start Up kuşağı

Çok hızlı geliyoruz. Hem de çok hızı ... Çalışmayı çok...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Powered by NourKas
BroKafası © 2017 - 2020 Tüm hakları saklıdır.