Brokafasi Beleş Sirke Baldan Tatlı Mıdır ?

Beleş Sirke Baldan Tatlı Mıdır ?

 

      Bedava  beleş ücretsiz gibi kelimeler kulağa çok hoş gelmiyor mu ? Kendinizi kandırmayın ve 5 dakika da olsa kendinize karşı samimi ve dürüst olun. Nasıl olsa bu yazıyı sadece siz okuyorsunuz ve bunu okurken ne düşündüğünüzü de sadece siz bilebiliyorsunuz. Kasmayın hiç. Egonuza ve gururunuza yenik düşmeyin. Kabul edin. Bir uygulamayı indirirken bile önce bedava mı paralı mı diye bakarız. Paralıysa gerekli mi gereksiz mi diye bakarız. Gerekliyse, gerçekten gerekli mi değil mi diye bakarız. Gerçekten gerekliyse, almasam bir şey kaybediyor muyum  diye bakarız. Bu kadar uzun bir denetimden geçirdikten sonra karar veririz alıp almayacağımızı.

       Herkes gururunu ve egosunu bir kenara bıraktıktıysa okumaya devam edebilirsiniz.

 

       Bir şeyi bedava diye almak , bedava bir ürünü tüketmek ya da bedava bir yemeği yemek  yanlış değil. Bedava bir hizmet vermek de yanlış değil. Bedava bir yemek, bedava bir ürün, bedava bir sağlık hizmeti gibi mesela.Asıl sorun olan insanların aptal yerine konulmasıdır. Bir şeyi bedava gibi gösterip, sonra gerçek değerinden daha yüksek bir ödenek istemek gibi... Ya da bedava bir hizmet verdikten sonra onun reklamını yapmak ya da onun övünmek gibi de olabilir. Bunlar hoş olmayan şeylerdir fakat herkes, her kurum, her vakıf kendine göre haklı sebeplerle yapar.

       Dernekler, bazı ülkelerde yaptıkları yardımları insanların kişiliklerini ve gururlarını yok sayarak çektikleri fotoğrafları yaymaları ayrı bir sorun zaten. Yapılan yardımlara lafımız yok elbette sadece unutmamamız gerekir ki bizden bu yardımları alan da bizim gibi birer insan.Kimse doğmak istediği coğrafyayı, ailesini, ailesinin maddi durumunu seçmedi. Çok eminim ki bir çoğumuz bugün yaşadıkları hayatı bile seçmediler. İster çok zengin ya da fakir ol, bir kişiye ya da bir duruma bağlı bir şekilde hayatımızı sürdürüyoruz. Yardıma muhtaç kişilerden biri sen de olabilirdin. O küçük köyde doğabilirdin ve buna yapabileceğin ufacık bir şeyin bile olmazdı. Kaderini kabullenmekten başka bir çaren olmazdı. Sen nasıl değer ve onur hakkediyorsan dünyadaki bütün insanlar da bunu hakkediyor. Yaşam tarzları ne olursa olsun, maddi durumları ne olursa olsun öncelikle  insan olduklarını unutmayalım.

       Bedava bir şey veren insan, o insanı satın aldığını düşünür. Bazen de bu amaçla yapar ama kendisi farkında bile değil. Bu insanın ricasını çevirdiğiniz zaman gözünde siz bir nankör, bir hayırsız, bir vefasızsınızdır. O yüzden bize uzatılan her el iyilik meleği eli olmayabilir. Bugün yediğin hurmalar yarın nereni tırmalar bilmiyorum ama üzümleri yedikten sonra bağını sorgulasan iyi edersin.Taglar

Brokafasi DURAK 2 (devam)

DURAK 2 (devam)

Durak boş olmasına rağmen oturaklara bir bakış atıyorum. Sanki o...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi Beklentilerimiz Neden Yüksek?

Beklentilerimiz Neden Yüksek?

Her zaman insanların en iyisini yapmalarını bekleriz.Her zaman insanların en...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi Laurel/Yanny Gizemi Çözüldü.

Laurel/Yanny Gizemi Çözüldü.

Bu haftanın başlarında dünya iki muhalif tarafa bölünmüştü. Ancak din,...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Powered by NourKas
BroKafası © 2017 - 2020 Tüm hakları saklıdır.