Brokafasi Her gün artan şiddetten dolayı “Bu akşam baba bana ne getirecek?

Her gün artan şiddetten dolayı “Bu akşam baba bana ne getirecek?

Her gün artan şiddetten dolayı “Bu akşam baba bana ne getirecek? ”den “Bu akşam babam eve dönsün yeter”e hızlı bir geçiş yaptık. Daha saçma bir durumsa bazı şiddet olayların gerçekten saçma sebeplere dayanıyor olması.Mesela trafikte yol vermiyor diye kavga çıkması , bir insana baktı diye dövülmesi, sigarasına ateş olmadğı için kavgaların çıkması gibi. Buna benzer bir sürü olay var ve bir gün bunların bizim başımıza gelemeyeceğinin garantisi yok. Sabah evden çıkıp günü hastanede bitirebiliriz. Hastanede bitirirsek yine iyi. Ölümle biten bir sürü kavga haberi okuyoruz ve izliyoruz her gün.  

Bu kavgaların sebebi ne diye düşünürken bir sonuca vardım. Çocukken babalarımızın "bu çocuk bugün ne öğrendi" değil de "bu çocuk bugün kiminle kavga etti? Kim kimi dövdü ?” beklentilerinden oldu. Hemen öyle düşünen baba mı olur deyip savunmaya geçmeyin. Okuduklarınızın beyninizde yer alması için biraz süre tanıyın. Üzerine biraz düşünün. Olaylarla bağlantı kurmaya çalışın ve gerçekten öyle bir durumun varlığını göreceksiniz. Hatta bazen biz de bu durumun içine düştüğümüzü görebilirsiniz. Sizin için bu süreci kolaylaştırmak için ve ne demek istediğimi daha net anlamanız için hemen hemen hepimizin duymuş olduğumuz iki örnek vereceğim.

 

Çocuk kavga ettikten sonra eve geldiğinde çocuk dayak yediyse ya abisi kalkar döven çocuğu dövmeye gider. Bu durum, çocuğu tekrar kavgaya teşvik eder. Birinci durumda, benin savunan bir abi var nasıl olsa der.

 

Çocuk kavga ettikten sonra eve geldiğinde babası, dövüldüğünü mü ya da karşı tarafın mı onu dövdüğünü mü sorar. Dövüldü ise ya o da döver onu. ya da sözlü kınama yapar. Dövdüyse aferin aslan oğluma der ve böylece olay ödül ve ceza sürecine bağlanmış olur.

 

“Bu çocuk bugün kiminle kavga etti, kim kimi dövdü” beklentisi bilinçli bir şekilde oluşmamış olsa da bugün öbür gün kavga edeceği aklımızın bir köşesinde. Tabi ki bütün babalar böyle değildir. Benim babama mesela. Onun meşhur bir üçgen denklemi vardı. “Okulda kavga edersen ceza veririm. Ceza verdikten sonra haklı ya da haksız olduğuna bakarım. Haksızsan tekrar ceza veririm. Haklıysan yine ceza veririm çünkü kavgasız çözebilecek durumundaydın ama kavga yolunu seçtin” derdi. Bu denklemin üç ihtimalin sonucu da cezaydı. Çocukken çok zalimce olduğunu düşünürdüm. Kavganın sebebini veya sonucunu dinlemeden hemen karşıma bir ceza çıkardı. Bu denklemin faydasını çok sonra anladım. Bir yaştan sonra, kavga etme ihtimali tamamen aklımdan silindi. Erken yaşta şiddetin bir çözüm olmadığını anlamıştım. Daha barışçıl bir yapıya sahip oldum. Babam kavgaya giden bütün yollarımı kapatmış oldu. Böyle bir şey yapmasaydı nasıl bir insan olurdum bilmiyorum ama büyük ihtimalle her gün kavga ederdim.Taglar

Brokafasi Beklentilerimiz Neden Yüksek?

Beklentilerimiz Neden Yüksek?

Her zaman insanların en iyisini yapmalarını bekleriz.Her zaman insanların en...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi Alışmak

Alışmak

Yaratıcılığın en büyük düşmanı. Neye alıştığınızın hiçbir önemi yok. Bazı...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi Ölçüler

Ölçüler

Ölçü mü Kural mı? Arabanızı nasıl ve hangi hızla kullanmalısınız?...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Powered by NourKas
BroKafası © 2017 - 2020 Tüm hakları saklıdır.