Brokafasi Çok Bekletmedim İnşallah ?

Çok Bekletmedim İnşallah ?

 

           Her şeye geç kalan bir milletiz. Geç kalmayı benimsemiş bir toplumda doğduk. Doğal olarak geç kalmak hayatımızın bir parçası oldu. Bunu başka bir boyuta taşıyanlar da var. Geç kalma hobisini icat edenler bunlar. Saat 3’te buluşmak üzere randevulaşacaksanız bu tarz insanlara 2 deyin. Hatta işi riske atmayın 1 buçuk deyin. Sanırım geç kalmadığımız tek yer ya da geç kalmamaya özen gösterdiğimiz tek yer sınavlardır. Onlara da geç kaldığımızı oluyor bazen. Şaka değil. Uyuyakaldı diye sınava yetişemeyen insanları tanıyorum.  Hayatımızı, kaderimizi değiştirecek yerlerde de geç kalıyoruz. Bir iş görüşmesine giderken de gecikiyoruz. Hayatımızın aşkı, belki de çocuklarımızın annesi olacak kişiyle buluşmaya giderken de geç kalıyoruz. Bu yazdıklarımı sallamıyorum. Yaşanmış şeyler bunlar. Şu anda birinci ağzından dinliyorsunuz. Bu kadar geç kalmayı nasıl beceriyorum ben de anlamıyorum. Bazen çok erken hazırlanırsın. Her şeyi halledersin. Sadece yola çıkmak kalır. Yine de kendimi geç kalmış buluyorum.

         Geç kalan insanların bir özellikleri daha var. Bekletilmeyi hiç sevmezler. Belki de bu yüzden geç kalıyoruz. Karşı tarafın geç kalacağını düşünerek, birkaç dakika daha oyalanmaya karar veririz. Gel gör ki oyalanmaya kapılmış buluyoruz kendimizi. Hemen suçlamayın bizi. Yapımız böyle. İnsanoğlu her konuda olduğu gibi bu konuda da haklı çıkmak ister. Hiçbir zaman geç kalışı ondan kaynaklanmaz. Her zaman bir suçlusu var bunun. Bazen trafik, bazen ev ahalileri, bazen çoluk çocuk, iş, eş, para, patron, anne, baba, akraba. Sayabileceğiniz her şey suçlu bir tek. Sen haklısın. Bir tek ben haklıyım. Bir tek biz bu geç kalma mevzusunda suçumuz yok. Ama yine de geç kalan biziz. O geç kalmanın bedeli varsa yine biz ödüyoruz. Bazense pişkin pişkin sırıtarak, biraz daha mahcubiyetle “çok bekletmedim inşallah” der ve karşı tarafın anlayışlı cümlelerini bekleriz. Bizim millet de epey kibar. “Yok canım ben de yeni oturdum” der ve bizi rahatlatır.

          Bekletmek sadece bir insanı bekletmekle bitmiyor. Bu huyumuz daha önemli şeyleri ertelemeye iter. Hedeflerimizi, hayallerimi, sorumluluklarımızı, hatta ve hatta ibadetlerimizi erteler olduk.

          “Hacı ne zaman namaza başlayacaksın” “dur be oğlum daha genciz…”

“Spora başlamak istiyorum ama üşeniyorum ya. Neyse gelecek ay başlarım”

“Hep dünyayı gezmek istemişimdir ama şu anda çok işim var ilerleyen senelerde gezerim”

“Yapmam gereken bir iş var ama onu yarın yaparım”

“Girişimci olmak istiyorum ama şu anda olmaz. Hibe bulduktan sonra başlarım proje yazmaya”

          Kendinizi bu karelerden bir tanesinde görüyor musunuz?.Üzülmeyin daha kötüleri var. Yalnız çok bekletmeyin yoksa utangıçlıktan sırıtarak, “Çok bekletmedim inşallah” diyemeyeceğiniz kadar treni kaçırmış olabilirsiniz.Taglar

Brokafasi Peki Ya Sen Hazır Mısın?

Peki Ya Sen Hazır Mısın?

Yaşlanıyorum. Evet gün geçtikçe yaşlanıyorum ve ben artık kendim için...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi Galiba Büyük Bir Hata Yaptık

Galiba Büyük Bir Hata Yaptık

Bazı insanlar kolay olanı seçer. Bazıları da zor olanı. Biz...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi Kim başarıya ulaşmak istemez?

Kim başarıya ulaşmak istemez?

“Başarı , ulaşmayı hedeflediğiniz bir şeye ulaşmaktır” diyelim. Yeni bir...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Powered by NourKas
BroKafası © 2017 - 2020 Tüm hakları saklıdır.