Brokafasi Doğru Hamle

Doğru Hamle

 

Kadim zamanda bir delikanlı varmış. Yirmi yaşlarında bir genç. Hırslı mı hırslı kararlı mı kararlı uzun boylu bir yakışıklı. Bir sesi var dağları titretir, bir duruşu var ki düşmanı korkutur. Tek düşmanıysa hayat. Hayata karşı mücadele vermek konusunda da kararlı bu delikanlı, büyük hedefleri var çünkü hayata dair önemli kararları almasını gerektiren yaşta artık. “Ben dünyayı değiştireceğim” dermiş. Gecelerini gündüze katmış, yaz kış demeden çalışmış. On yıl boyunca yılmadan durmadan uğraşmış. Ama başaramamış fakat yıkılmamış “Madem dünyayı değiştiremiyorum en azından ülkemi değiştireyim” demiş…

 

Aynı azimle aynı hırsla aynı kararlılıkla çalışmaya devam etmiş. Onun gözünde hataya yer yoktu. Hiçbir şekilde hata yapmaması gerekiyordu. Her şeyin telafisi olurdu ama akan zamanın ve harap olan gençliğin telafisi olmazdı. Gece gündüz yaz kış demeden uğraşmış. On yıl daha geçirmiş. Sonuç sıfır. “Hay Allah ya. Bu gerçek olamaz. Bunca denemelere rağmen bu kadar büyük bir başarısızlığı hakkedecek ne yaptım? Olsun şimdi pes edecek değilim. Madem ülkemi değiştiremedim en azından yaşadığım ili değiştireyim” demiş.

Bu sefer daha kararlı bir şekilde çalışmış. Daha çok emek harcamış. Uykuya ve yemeye gereğinden daha az vakit harcamış. Hiç önemli değil onun için bu durum, önemli olan koyduğu hedefe ulaşmak için elinden ne gelirse yapmaktı. Fakat on yıl sonra yine başladığı yerde buldu kendisini. Yine başaramamıştı. Boşa giden otuz yılına yazık ettiğini fark etti “Madem ilimi değiştiremiyorum en azından mahallemi değiştireyim bari. Yaşım da ilerlemiş. Koşturacak ve koşacak enerji kalmadı bende” demiş.

 

Her insanda olduğu gibi birçok defa denedikten sonra olumlu bir sonuç alamadığında dolayı umutsuzluğa kapılmış az da olsa fakat mahallesi ona daha yakın ve daha küçük geldiği için aynı hırs ve kararlılıkla uğraşmaya devam etti fakat artık elli yaşlarında bir moruk, bir eski kafalı sayılırdı ve bizim gençlerimize göre kim dinler ki artık onu. O yine kararından vazgeçmedi hayatının baharında başlattığı bu çetin mücadelesinden vazgeçecek değildi bu yaştan sonra. Üstüne on yıl daha geçti. Maalesef ki sonuç aynı. “Bu saatten sonra ailemi değiştirmekten başka çarem yok” demiş.

Yeni jenerasyona göre, hırslı delikanlı gencimiz artık bunak bir ihtiyar olmuş. Konuşmaları ahalisinin canlarını iyice sıkmaya başlamış. Çocukların bir kısmı onu huzur evine yatırmayı bile düşünmüş. Bazı çocukları ise ziyaret etmekten vazgeçmiş bile. Etrafı bomboş ve yalnızdı artık. Değiştireceği kimse de yoktu. Bir ayağı çukurda. Üstüne bir on yıl daha geçmiş. Artık hayata karşı olan mücadelesinin getirdiği yenilgiyi kabul etmiş. Gram enerjisi kalmamıştı artık. “Bunca zamanı hayatla mücadele etmekle geçirdim. Onu kendime düşman ettim. Evet o benim düşmanımdı hala düşmanım ama onunla savaşmak için yanlış bir yolu seçtim. Bitirmem gereken yerden başladım. Keşke her şeyden önce kendimi değiştirseydim.” Demişti tabi ki bu cümleleri ancak ölüm döşeğinde söyleyebilmişti.

Ne kadar üzücü bir hikâyeydi değil mi? Hepimizin içinde bu dededen bir tane vardır. Genç, hırslı ve kararlı …Aklımıza her yeni bir fikir geldiğinde tekrar hayat bulan, hırslanan yeri geldi inatlaşan…Ona göre, başarmamamız için hiçbir neden yok. Hemen işe koyuluyoruz ve bütün enerjimizi buna harcıyoruz. Düşlediğimiz bir meslek, girmek istediğimiz bir sektör var. Girdikten sonraysa devamında sektörün en iyisini olmak istiyoruz. Herkesin bizi örnek alsın istiyoruz. Başarı dendiğinde ilk bizim ismimizi zikredilsin istiyoruz. Çalışkanız aynı zamanda. Bu başarıyı elde etmek için gecemizi gündüzümüze katmaya hazırız. Çok çalışmaya hazırız. Acaba başlamamız gereken yerde miyiz?

 

Ya da biz de bu dede gibi süreci tersten mi işliyoruz? Her şey seninle başlar önce kendine yatırım yapmayı bilmen lazım. Bu adımı ihmal ettiğin zaman başarıya giden yolundaki ışıkları azalır ve ne yazık ki başladığın yerde bulursun kendini. Bunu ne zaman fark edeceksin? Yetmişinde mi ya da daha erken mi? Tabii ki karar senin ister dedeyi ölür ister hayatın getirildiklerini.Taglar

Brokafasi DURAK 3 (devam)

DURAK 3 (devam)

Çok şükür otobüsüm geldi ve beni bu bakışlardan kurtardı. Hemen...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi Bizim sıramız yavaş mı ilerliyor?

Bizim sıramız yavaş mı ilerliyor?

Sıra, kuyruk, banka sıraları, yemek sıraları, yeni telefonu almak için...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi Şikâyetim var ! Bugüne kadar hep...

Şikâyetim var ! Bugüne kadar hep...

Bugüne kadar hep öz eleştiri niteliğinde olan şeyleri yazdım. Bugün...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Powered by NourKas
BroKafası © 2017 - 2020 Tüm hakları saklıdır.