Brokafasi Durak

Durak

Bu şehre ilk geldiğimde bazı aksilikler yaşadım. Bu aksiliklerden bir tanesi de bir saat boyunca yanlış durakta otobüsü beklemekti. Sadece bu kadarını yaşadığım için şanslı sayabilirim kendimi. Yanlış durakta yanlış otobüsü bekleyen arkadaşlarımı da gördüm. Bir sonbahar gecesiydi. Sonbahar derken şekil olsun diye değil gerçekten soğuk ve rüzgârlı bir sonbahar gecesiydi. Bir etkinlikten geliyordum. Zaten etkinlik geç bittiği için sinirliydim. Hayır arkadaş anlamıyorum neden hiçbir etkinlik gösterilen saatte bitmez? Konuşacağınız çok şey varsa ona göre saati yazsanıza. Etkinliğiniz ne kadar güzel olursa olsun ne kadar önemli olursa olsun insanların zamanlarından daha önemli değildir. Aslında düşününce sizin suçunuz sayılmaz. “Hocam yirmi dakika süreniz kaldı” dediğiniz halde uzman konuşmacı hocamız hayatta başardığı her şeyi anlatmak istediği için bu süre ona yetersiz gelir ve iki saat daha konuşur durmadan. Bilgi aktarmak şart, ne yapsın adam? Olan bize oluyor. Hava soğuk olduğu halde etkinlik erken biter diye ince giyinen masum öğrencilere oluyor. Durağa doğru yürüdüm bunları düşünürken. Biraz sakinleşmek için müzik dinleyeyim bari dedim. Elimi ceplerimde gezdirdikten sonra aceleyle çıktığım için kulaklığımı yanıma almayı unuttuğumu fark ettim. Daha da çok sinirlendim ve etrafımı izlemekle yetindim.

 

Yirmi dakika geçti. Gelen otobüsler arasında benim otobüsüm yoktu. Trafik vardır bu yüzden geç kaldı dedim kendi kendime. On dakika daha geçti. Bu durumun normal bir durum olmadığını anladım.” Durakta bekleyenlere sorsam iyi ederim.” diye düşündüm. Etrafımı meraklı gözlerle süzerken ilk oturakta oturan adama yaklaştım. Adam şaşkın şaşkın bakıyordu bana. “Acaba bilmediğim bir dil konuşsa ne yapacağım ben ?” der gibisinden bakıyordu. Bu gerginliği daha fazla sürmesin diye sessizliği bozdum “Bakar mısınız? 88 numaralı otobüs buradan geçiyor mu?” dedim. “Geçiyor geçiyor” dedi rahatlamış bir tavırla. Adamın bu cevabından sonra bana da bir rahatlık getirdi ama bu rahatlık üşümeme engel olamazdı. Madem doğru duraktayım beklemekten başka çarem yok. Bekle de bekle.

 

Yarım saat geçti. Benden sonra gelenlerin otobüsleri geldi ve kurtuldular bu soğuktan. Ben hala orada dikiliyordum. Sinirim çoktan geçmiş. Tek isteğim sıcacık yurduma kavuşmaktı. Ona kavuşmanın tek yolu da otobüsün gelmesinden geçiyordu. Ah otobüs! Nerede şu lanet otobüs! Ah bir dakika? Ya bu adam bana yanlış bilgi vermişse? En iyisi başka bir insana sorayım. Bu sefer işi şansa bırakmayacaktım. Bakkallardan bir tanesine sorsam daha kesin bir bilgi alırım diye düşündüm. Dükkanlardan bir tanesine doğru yürüdüm. Yürürken “zenci n’aber?” diye alaycı bir ses duydum aldırmadım. O an daha önemli dertlerim vardı benim. Duymadığımı düşünerek ya da anlamadığımı düşünerek daha yüksek bir sesle tekrarlıyor ve bir kahkaha patlattı. Takmadım. Yürümeye devam ettim. Suratına bakma zahmetinde bile bulunmadım. Benim için kuş sesinden farklı değildi. Açtım kapıyı, içerisi sımsıcaktı. “Kolay gelsin “dedim. Sabahtan beri insanlarla konuşmaktan sıkılmış bakkal amcanın ifadesiz bakılarıyla karşı karşıya kaldım. “Sağ ol” dedi aynı ifadesizlikle dışı sıcak içi soğuk olan bu adam. Neyse hemen işimi göreyim de kurtulmalıydım buradan.” 88 numaralı otobüs buradan geçiyor mu?” dedim. “Hayır baya ileriye doru yürümen lazım. Yol ayrımından sonraki ilk durakta bekle “dedi. Hey Allah’ım bir saat boyunca yanlış durakta mı otobüs bekledim diye bağırdım (içimden ama). Dudaklarımdan teşekkür ederim sözcüklerinden başka bir şey çıkmadı. Çıktım. Adamın gösterdiği yöne doğru yürüdüm.  Durak boş olmasına rağmen oturaklara bir bakış attım. Sanki o adamı görebilirmişim gibi. Oysa şimdi o çoktan otobüsüne binmişti. Hatta şuanda ailesiyle evindedir diye tahmin ediyorum. Bense hala üşüyordum .

 Taglar

Brokafasi Ölçüler

Ölçüler

Ölçü mü Kural mı? Arabanızı nasıl ve hangi hızla kullanmalısınız?...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi “Bekle ve gör !“  yapamazsın diyenlere söylemek istediğim cümle

“Bekle ve gör !“ yapamazsın diyenlere söylemek istediğim cümle

Bekle ve gör. Evet üstüne basa basa söylemeyi çok istiyorum...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi Sen Böyle Değildin ?

Sen Böyle Değildin ?

 İnsanlar seni istedikleri gibi kontrol edemediklerini fark ettikleri an onlar...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Powered by NourKas
BroKafası © 2017 - 2020 Tüm hakları saklıdır.