Brokafasi DURAK 3 (devam)

DURAK 3 (devam)

Çok şükür otobüsüm geldi ve beni bu bakışlardan kurtardı. Hemen koştum kapıya doğru. Kapı garip bir ses çıkartarak açıldı. Basamakları çıkmak için ayağımı kaldırdım. Su dolu ayakkabılarıma baktım. Cüzdanımı yokladım kartımı çıkarmak için. Cüzdanım? Cüzdanım! Cüzdanım nerede?

İşaret parmağım haricindeki bütün parmaklarımla yumruk yapıp parmağımı göğe doğru tuttum. Başımla beraber bir dakika anlamına gelen işareti yapıyordum. Şoför başını öne doğru sallayarak beni onayladığını gösteriyordu sanırım. Çantamı açmaya çalıştım. Bu jestlerim Türkçe bilmediğimi düşünmesine sebep oluyordu. Bozmadım düşüncelerini. Dikiz aynasına baktıktan sonar en yakın boş koltuğu gösterdi. Teşekkür ederim anlamına gelen bir işareti yaptım başımla. Otobüs neredeyse boş ama gösterdiği yere oturuyorum. Otobüs dedim ama küçücük bir minibüs aslında ama üstünde halk otobüsü yazıyor ne yapayım. Ben de otobüs diyorum. Cüzdanıma dokunduğumda kurtuluyorum düşüncelerimden.

 

Kartımı alıp okutuyorum cihaza. Yerime dönüyorum. Çantamı da unutmadığım için seviniyorum. Birkaç durak sonra şoförün meraklı gözlerini fark ediyorum. Aldırmıyorum. Lanet olsun kulaklığım nerede? Bundan sonraki faslı biliyordum çünkü. “Nerelisin?” diyor. Cevap vermiyorum. Bilmiyorum ben Türkçeyi. “Bu eleman Türkçe bilmiyor” diyor. Yaşasın numarayı yedi dedim kendime. Pes etmedi tabii. “Senegal Senegal” diye bağırıyor dikiz aynadan bana bakarak. “Yes yes” dedim ekşi bir gülümseme ile. Bizim elemanın İngilizcesi bu kadardı. Sağdan soldan duyduğu birkaç kelimeyi hatırlamaya çalışıyormuşçasına kısıyordu gözlerini. Turist taklidi beni daha uzun koruyamayacaktı. Yeni teknik lazımdı. Hemen gözlerimi kapadım. Uyuma taklidini yaptım. Oh be! Ses yok.

 

Soğuk bir rüzgarla irkilerek uyandım. Taklit yapayım derken sızmışım. Etrafıma baktım. Bu benim inmem gereken duraktı. Kapı kapandı otobüs tam kalkacakken “burada iniyorum” dedim “kapıyı açar mısınız”. Şaşkın gözlerle baktı bana adam. Ne diyeceğini bilemedi. Hızlıca indim otobüsten. Ne yağmur var ne de rüzgâr. Yarın hava güzel olacağını gösteren bir işaretti sanırım.

 

Birkaç metre yürüdükten sonra yurt binasına doğru giden merdivene ulaştım. Yurtta kimseyi tanımadığım için ve birçok öğrenci yabancı olduğu için bakışlardan ve gereksiz konuşmalardan uzaktım ve yurt sımsıcaktı. Seviniyorum. Salakça bir gülümseme beliriyordu yüzümde. Bütün aksilikleri bir kenara bıraktım ve odama doğru yürüdüm. Sonunda hâkim olduğum bir ortamdı. Hem de sıcak bir ortam. Suya girmiş balık gibiyim. Acaba deniz balıklar için sıcak sayılır mı? Yoksa bize soğuk geldiği gibi onlar için de mi geçerli bu? Terliyorlar mı acaba? Bir yağmura maruz kaldığımız gibi onlar neye maruz kalıyorlar acaba?

 

Açılan bir kapı beni bu salak sorulardan uzaklaştırdı. Tanıdığım bir yüzü görüyorum. “Hey bro whats up? Diyor. “facebook bro!” diyesim geldi. Demiyorum. “Fine” deyip yürümeye devam ediyorum. Salak salak gülüyorum bir önceki saçma esprime. Ne oluyordu bana ? soğuk hava beynimi çürütmüş olmalıydı. Odamın kapısını açıyorum. Selam veriyorum neşeli bir sesle. Aynı şekilde cevap veriyorlardı bir ağızdan.

 

Çantamı atıyorum masama. Ders çalışmak istiyordum ama enerjim kalmamıştı. Aslında istemiyordum doğrusunu söylemek gerekirse. Uzanmaya karar verdim ama ondan önce takvimime bakmalıydım. Yarın tiyatro kursum yokmuş. Ah doğru! Tiyatro dündü. Tiyatroya gideceğim diye yaklaşık yarım saat ya da elli dakika boyunca otobüsü beklemiştim. Nedir bu otobüslerden çektiğim. Neyse bunu da bir sonraki yazılarımda yazarım. Şimdi istediğim tek şey sadece sıcacık yatağıma uzanıp ve huzurlu bir şekilde uyumak.Taglar

Brokafasi İçerik Kraldır - Hikâyenin Gücü

İçerik Kraldır - Hikâyenin Gücü

En iyi sunumlar, en iyi kitaplar, en iyi diziler, en...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi Kaktüs Dikeni

Kaktüs Dikeni

Kendini yapayalnız hissediyordu. Yalnızlığı hep iliklerine kadar hissediyordu. Birileri onun...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi Çağın En Tehlikeli ve En Hızlı...

Çağın En Tehlikeli ve En Hızlı...

Dünya kocaman bir tiyatro sahnesine dönmüş durumda. Herkes sahnenin bir...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Powered by NourKas
BroKafası © 2017 - 2020 Tüm hakları saklıdır.