Brokafasi Alışmak

Alışmak

Alışmak, alışkanlık… Yaratıcılığın en büyük düşmanı. Neye alıştığınızın hiçbir önemi yok. Bazı insanlar iyi alışkanlıkları edinmek iyi bir şey olduğunu savunsalar da alışkanlıklar beyni tembelliğe ittiğine düşünüyorum. Ayakkabılarını bağlamak gibi. Aslında ayakkabılarınızı bağlarken harika bir şey yapıyorsunuz. Nasıl bağladığınızı sorsak belki anlatamayabilirsiniz ama aklınızda kodlanmış bir davranıştır. Her gün yaptığınız bir şey, bir alışkanlık.

Başarı bile öyle. Sürekli başarılı olursanız, başarıyı alışkanlık haline getirirseniz, yapacağınız her işin sonunda bir başarı olacağını bilirseniz o işten zevk alamazsınız. Motive bile olamazsınız. Şayet işin sonunda para varsa o ayrı tabi. Belki de bu yüzden şirketler canavarlaşıyor. Para para para …

Ne kadar alışkanlıklara karşı olsam da bunları ikiye ayırmamak haksızlık olur. Sabah kahve içmeden güne başlayamamak, yemekten sonra sigara içmeden duramamak, yurtdışında bir Türk gördüğünüzde yanına gitmeden yapamamak, dilini bilmediğiniz insana bir şey anlatırken yüksek sesle anlatmaya çalışmak, otobüste sürekli cam kenarında oturmak gibi alışkanlıklara bir nebze zararsız alışkanlıklar diyebiliriz.

 

Peki sizin diğer insanlarla iletişim kurmanızı zorlaştıran alışkanlıklarınız neler? Sanırım cevap: Her tartışmada hep haklı olmayı istemek. Bir konuda bilgi sahibi olmasanız da konu hakkında bir tartışmak. Telefonda yüksek sesle konuşmak, insanların davranışlarına, kıyafetlerine, sözlerine ve görüşlerine karışmak. Tek doğrunun savunduğunuz görüş olduğunu sanmak gibi insanların özel alanlarına müdahale eden alışkanlıklar mesela.

 

İnsan bilmediği bir şeyden korkar. Sonra yavaş yavaş alışırız ve sahipleniriz. Eskisinden vazgeçer ve yenisini alışkanlık haline getiririz. Bunun dışındaki her şeye de savaş açar bir süre sonra savaş açtığı şeylere de alışırız. Öyle devam eder bu döngü. İnsan sürekli bir seçim yapmak zorunda kalır.

 

Bugünlük kısa olsun farklı olsun ve alışkanlıklarımın dışında bir yazı olsun istedim. Alışkanlık önce yaratıcılığı sonra beyni daha sonra da insanı öldürür. Alışmayın gençler smileyTaglar

Brokafasi The Autumn

The Autumn

Finding the emotions that you lost  with a smile is...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi KOMİK Mİ ?

KOMİK Mİ ?

Bir durup espri ya da mizah anlayışımızı sorguladığımız oldu mu?...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi Yanlış anlamayın anketör değilim !

Yanlış anlamayın anketör değilim !

Hey pardon bakar mısın? Evet sen. Bir sorum olacaktı biraz...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Powered by NourKas
BroKafası © 2017 - 2020 Tüm hakları saklıdır.