Brokafasi Nereden Bilebilirdim ki?

Nereden Bilebilirdim ki?

Biz insanlar doğamız gereği hem meraklıyız hem de yanlış anlamaya meyilliyiz. Yanlış bir şeyde doğru bir şeyi aramak da yanlış anlamaktır aslında. Doğru bir şeyde yanlış aramak da yanlış anlamaktır. Genelde sevdiğimiz bir insan yanlış bir şey yaptığında o şeyi savunmak için bir doğru arayabiliyoruz. Sevmediğimiz bir insan ise doğru bir şey yaptığında da ilginç bir şekilde yanlışı arıyoruz. Ufacık bir kusur yeterli onu kötülemek için. Ne garip yaratıklarız biz.

 

Yanlış anlamaktan daha acayip bir şey var o da yanlış ifade edilmek. İşte benim çocukluğumdan beri peşimi bırakmayan lanet bir şey gibidir. Bazen iyi niyetle bir şey ifade etmek isterken konu bambaşka yerlere gider. Bu aşamadan sonra toparlamak inanın çok zor. Hele kendinizi ifade edeceğim diye kalp kırdıysanız yandınız. Yapacağınız her açıklama samimi gelmez ve geri vites gibi algılanır.

 

On iki yaşındayım, yabancı bir ülkedeyim. Annemden ve abimden başka tanıdığım yok. Aslında sadece abim vardı çünkü annem iki gün önce ülkeme dönmüştü. Bir de Meryem adında bir kız vardı. Hiç tanımıyorum aslında ama ülkemden gelen bir öğrenci olduğu için herkes onu tanıyıp tanımadığımı soruyordu. Çok geçmeden abim de gitti. Tek başıma kaldım. Sadece yeni yüzler vardı etrafımda. Yabancı olduğum için ve oranın dili çok iyi bilmediğim için yaşımdaki öğrenciler ya merak için ya da dalga geçmek için etrafıma toplaşırlardı. Bir yandan okul hakkında bilgi verip diğer yandan valizimde çıkardığım eşyalarıma meraklı gözlerle bakıyorlardı. Yatılı bir okuldu bu arada. Yeni olduğum için herkes için bir alay malzemesiydim. Kurnaz ve konuşkan öğrenciler okulun ne kadar berbat bir yer olduğundan bahsediyorlardı. Buradaki öğrencilerin çok kavgacı olduklarını ve bazıların hırsızlık yaptıklarını söylemeyi de unutmadılar tabi ki. Tırsmam için bu iki kelime yeterliydi zaten. Hatırlarsanız eski yazılarımda kavga ile ilgili konuşmuştum. Babamın meşhur üçgen denklemi geldi aklıma tabii ama o an babam yoktu. Sadece ben vardım. Ben ve bir grup yaramaz çocuk.

Ertesi gün benle ilgilenecek kişi geldi ziyaretime. Koşarak yanına gittim. Etrafında hocalar vardı. Odam ikinci kattaydı. Onlar girişteydiler. Camdan baktığımı gören meraklı öğrenciler de yanıma geldiler. Hiç düşünmeden koşarak indim aşağı. İntihara koşan birine bakar gibi bakıyorlardı bana. Gitme dedilerse de dinleyen kim. Ahşap korkuluğa tutunarak sırra kadem basmak istercesine iniyordum betondan merdivenlerden. Okula alıştıktan bir süre sonra bende diğer öğrenciler gibi basamaklardan değil korkulukta kayarak iner oldum. İtiraf edeyim çok eğlenceli ve çılgıncaydı. Sırtımız tamamen boşlukta kalıyordu. Yanlış bir hamle düşmemize yol açabilirdi ama hiç umurumuzda değildi. Hocalara yakalanmadığımız sürece her şey serbestti bize. Her neyse. Çıktım dışarıya ve hepsine selam verdim. Endişeli gözlerimi fark eden adam ne olduğunu soran gözlerle baktı bana. Anlatmaya başlamadan önce yukarıya baktım. Meraklı gözler hala penceredeydi. Oraya baktığımı fark eden hocalarda gözlerini yukarıya çevirdi. Mermiyi ıskalarcasına saklandı herkes. Korkaklar diyordum içimden.

 

Cesur cesur anlatmaya başladım öğrencilerden duyduğum olayları. Etrafımda olan hocaları tanımadığım için çok rahat konuşuyorum. Allah’ın bildiğini neden kuldan saklayayım değil mi? Ağzıma ne geliyorsa söylediğim. Duyduğum her şeyi anlattım ne bir fazlasıyla bir aksisiyle. Sonra ne geldi başıma? Bir sonraki yazıma kadar tahmin edin bakalım?Taglar

Brokafasi Neden Ben?

Neden Ben?

Bir tren geliyor. Trenin önünde 2 demiryolu var. Bir yolun...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi Laurel/Yanny Gizemi Çözüldü.

Laurel/Yanny Gizemi Çözüldü.

Bu haftanın başlarında dünya iki muhalif tarafa bölünmüştü. Ancak din,...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi “Devletin Düşmanı” Film analizi

“Devletin Düşmanı” Film analizi

Küçüksen ve onlar büyükse ; sen hızlısın ve onlar yavaş...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Powered by NourKas
BroKafası © 2017 - 2020 Tüm hakları saklıdır.