Brokafasi Sen Böyle Değildin ?

Sen Böyle Değildin ?

     İnsanlar seni istedikleri gibi kontrol edemediklerini fark ettikleri an onlar için bir tehlike teşkil ediyorsun. Bir düşman, bir başkaldıran sayılırsın. Bunu düşünen insanın elinde bir güç olmasına gerek yok. Halk arasında da yaygın bu düşünce. “Sen çok değişmişsin” “Sen böyle bir insan değildin” “Sen hiçbir ricamı geri çevirmezdin" derler. Bu son zamanlar sana bir şeyler oluyor” gibi şeyleri duymuşsunuzdur. Bu sözler sizin kötü olduğunuzun anlamına gelmez. Kurtulmanız gereken sözlü saldırılar değildir. Aslında alışmanız gereken türdedir. Bugün bunu söyleyen bir arkadaşın olabilir. Yarın bunu söyleyen kişi iş arkadaşın olabilir. Her gün kendi işini sözde rica ederek sana yaptırmaya çalışan bir iş arkadaşı örneğin. Bir ya da iki kere yapmanızı istediklerini kabul ettiğinde bunu kendilerine hak bilen arkadaşlar. Hal bu ki rica ister yaparsın ister yapmazsın. Bazen yapacak durumda bile olmayabilirsin fakat bu insanlar bunu hiç anlamazlar.

     Bazen bu insanları kırmamak için ya da sözlü saldırılardan kaçınmak için müsait olmadığımız halde istediklerine evet diyebiliriz. Yapacak durumda olmasak bile bir şekilde fedakârlık yapıp istediklerini yerine getirebiliriz. Çok iyi yaptın. Bunu yapmak zorunda mısın? Kızarsa kızsın arkadaş. 30 yaşına geldin hala birinin senin hakkında ne düşündüğünü ya da ne dediğini önemsiyorsun. İnsanlara hayır demeyi öğrenmemiz lazım. O işi yapacak durumda olsak bile  o an canımız bunu yapmak istemiyorsa hayır demeyi bilmemiz lazım. Yapabiliyorsak yine iyi. Yapamayacak durumdaysak hemen “Hayır”ı yapıştırmamız lazım.  Bir insanın senin hakkında ne dediğini ya da ne düşündüğünü gerçekten senin ne olduğunu değiştiremez. Bu insanlar sabahtan akşama kadar sana aslan deseler de sen hala küçücük bir kedisin. Bunun tersi de aynı şekilde.

     Sadece hayır demeyi değil hayır cevabını kabul etmeyi de öğrenmeliyiz. Bazen çevremizden bir şeyi rica eden biz olabiliriz. Rica ederken her türlü cevaba açık olmamız lazım. Hiç kimse ricamızı emir olarak algılamamalı. Öyle bir hakkımız da yok. O anda istediğimiz şeyi yapacak durumda olsa bile bu insan yine de hayır deme hakkına sahiptir. Yazdığım şeyler bir çocuğa yöneltiyormuşum gibi görünebilir ama birçok insanın bu iki sorunu yaşadığını biliyorum.

      Hayır demeyi ve hayır cevabını kabul etmekten bahsettik. Bu durumu, vefasızlığa, bencilliğe ve vicdansızlığa çevirmemek lazım. İnsanlara yaptığımız iyilik aslında kendimize yaptığımız küçük yatırımlardır. Bunu menfaatçilik gibi algılamamalıyız. Ne kadar ekmek o kadar köfte. Siz birine hiç yardım etmemişseniz kimsenin size yardım etmesini beklemeyin. Siz hiç kimsenin yükselmesine yardımcı olmamışsanız, kimsenin yükselişinizi desteklemesini ya da alkışlamasını beklemeyin. Ne demişler? Hızlı gitmek istiyorsan tek yürü, uzak gitmek istiyorsan bizi bekle beraber yürüyelim. Bu kadar basit. Hayat bundan ibaret. Bugün yaptığınız bir iyilik, ettiğiniz bir yardım ya da katlandığınız bir fedakârlık hiç ummadığınız bir yerden size geri döner.Brokafasi Uzun yolculukları severim.

Uzun yolculukları severim.

Çocukluğumdan kalan bir alışkanlığım var. Arabadayken etrafımda hızlı geçen arabaları...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi Bisiklet

Bisiklet

10 yaşındaydım. Taşınalı birkaç gün olmuştu. Bu kaçıncı taşınma olduğunu...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi Nereden Bilebilirdim ki?

Nereden Bilebilirdim ki?

Biz insanlar doğamız gereği hem meraklıyız hem de yanlış anlamaya...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Powered by NourKas
BroKafası © 2017 - 2020 Tüm hakları saklıdır.