Brokafasi Start Up kuşağı

Start Up kuşağı

 

Çok hızlı geliyoruz. Hem de çok hızı ... Çalışmayı çok sevdiğimizden değil hem çalışmayı sevmediğimiz hem de başka insanların ağız kokularını çekmek istemediğimiz için kurtuluşumuzu bu yolda arıyoruz. Çok büyük bir cesaretle geliyoruz. Cahil cesareti. Tabiri caizse gazla geliyoruz. Hem de sıfır bilgiyle. Bilgiyle desteklenen gaz, bir yerden sonra motivasyona döner ama bizimki öyle değil katıksız gaz.

Gülmeyin ne olur bizimle dalga da geçmeyin. Bizden önceki nesil bu yolda yürüseydi daha net adımları atardık ama olmadı. Artık bizden sonra gelen nesil bizim bu hatalarımızdan ders alıp harikaları yaratacaklarından eminiz. Bilmemek ayıp değildir. Asıl ayıp bilenlerin bize eksik öğretmeleri, evet eksik. Bir avuç başarı yakalamış girişimciler, başarılarını anlatmaya o kadar meraklı ki yaptıkları şeyleri anlatmaktan yapmamız gereken hataları anlatmaya zaman bulamıyorlar. Tabi biz de bunları dinleyerek girişimciliğin kolay olduğunu düşünüyoruz.

 

Memleket girişimciden çok girişimciden bahseden site ve etkinliklerle dolu. Böyle olunca aynı kişiler, her yerde aynı konuşmaları yapmaya başlıyor. Bir süre sonra ne yazık ki bu konuşmaların bir faydası olmuyor. Bu tarz etkinlikler, gençlere bir şey katmak yerine bu başarmış insanların egolarını tatmin etmek için bir ortam olmaya başlıyor bir yerden sonra. Gerçekten başarılı insanlara baktığımız zaman girişimcilik süreçlerinde yaptıkları hatalardan bahsettiklerini görmek mümkün. Günümüzde en çok konuşulan başarılı bir insan olan Ali baba’nın kurucusunun hikayesini dinlediğimiz zaman ne demek istediğim daha iyi anlaşılıyor.

 

Ayrıca akın akın girişimciliğe yönelmemiz yanlış bir şey değildir. Hatta KPSS kuyruğuna girmekten daha iyidir bana soracak olursanız fakat bu yola girerken bu yolun zorluklarının ve risklerinin farkında olarak girmek lazım. Girişimcilik başarıya giden bir kısa yol değildir. Girişimcilik hayallerimizi gerçeğe dökmemizi sağlayan bir alandır. Soyut bir şeyi somuta dökmek hiç ama hiç kolay bir eylem değildir.

 

 

Peki nasıl girişimci olunur?

Gelecekte yaşayın. Görmediğiniz noktaları görmeye çalışın. Çevrenizdeki fırsatların farkına varın ve eksik olan şeyleri bulun. Bulduğunuz bu eksikliklere bir çözüm düşünün. Bulduğunuz çözümü detaylandırın. Yapılabilirliğini araştırın. Bunu yaptıktan sonra prototip üretin. Bu kelimenin ne demek olduğunu bilmiyorsanız sizin için kısaca açıklayayım. Prototip fikrinizi yani hayalinizi somut bir şekilde ortaya koyan bir şeydir. Öylece anlatırken dinleyicinizin aklına daha iyi yerleşmesini sağlamış olursunuz. Biliyorsunuz sadece sözle anlatım yetmez. Prototipinizi ürettikten sonra ve en az yüz kişiye gösterdikten sonra, aldığınızı geri dönütleri doğrultusunda ürününüzü geliştirin. Sakın fikrinize âşık olmayın. Fikrinizi kitlenin isteklerine ve ihtiyaçlarına uygun hale getirin. Her işi yapmanız imkânsız olduğu için mutlaka kedinize bir takım arkadaşı bulun. Birkaç tane de olabilir. Fikrinizi destekleyecek bir yatırımcıyı bulun ve ürünü çıkarın. Müşteriniz peşinizden gelip gelmediğini kontrol edin. Peşinizde gelmiyorsa ürünü gözden geçirip tekrar çıkın, peşinizden geliyorsa büyümeyi hedefleyin ve eskisinden daha çok çalışın.

 

Her hayalimiz bir girişime dönüştürebilir miyiz? Bu sorunun cevabını bilmiyorum ama kendimize gereken yatırımı yaptıktan sonra yani kendimizi eğittikten sonra çok şey yapabileceğimize inanıyorum. En basitinden hayalinizle ilgili araştırmaları yaparak başlayabilirsiniz. Elinizde çağın en büyük mucizesi var. O da bir zamanlar küçük bir girişimdi. Kim bilir belki yıllar sonra aklınızdaki girişim bir mucize olacak.Taglar

Brokafasi Revnakdar Boşluk

Revnakdar Boşluk

Mavinin en parlak kısmındaydım ya da boşlukta…Hayal ya benim içimde...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi Uzun yolculukları severim.

Uzun yolculukları severim.

Çocukluğumdan kalan bir alışkanlığım var. Arabadayken etrafımda hızlı geçen arabaları...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi Laurel/Yanny Gizemi Çözüldü.

Laurel/Yanny Gizemi Çözüldü.

Bu haftanın başlarında dünya iki muhalif tarafa bölünmüştü. Ancak din,...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Powered by NourKas
BroKafası © 2017 - 2020 Tüm hakları saklıdır.