Brokafasi Tabela mı Rehber mi?

Tabela mı Rehber mi?

İçimizdeki tabelalar

Toplumda bir sürü problem var. Eğitim sisteminden tut çöpü yere atana kadar. Bugün söylenmeye başlarsak işin içinden çıkamayız. Bu tarz konuların açıldığında, herkes zevkle düşündüğü çözümü sunar.

“Herkes arabasını yavaş sürse kimse kaza yapmaz”

“Herkes yolda bir kova mama bıraksa aç hayvan kalmaz yolda”

“Silahlara ve savaşlara harcanan para yoksul ülkelere dağıtılsa aç insan kalmaz dünyada”

“Toplum olarak çok okumamız lazım. Millet uzaya gidiyor biz nelerle uğraşıyoruz.”

Bu örnekler çoğaltılabiliyor. Dünyanın sorunları hakkında herkesin bir çözümü var. Yanında da bir torba şikâyet.

Tabela ile rehberin arasındaki farkı ne bilir misin?

Tabela sana yol gösterir. Yıllardır aynı yerde. Binlerce insana yol göstermiştir hayatı boyunca fakat kendisi aynı yerde durur. Doğru yolu ve yanlış yolu bilir. İnşaların yanlış yola gitmelerini engelliyor ama kendisi hiçbir zaman o doğru yola girmez. Rehber ise senle beraber o yolda yürür. Bazen deneme yanılma yoluyla doğru yere götürür bazen daha önce o yolda yürüdüğün için bir hamleyle istediğin yere ulaştırabilir. Önemli olan hareket halinde olması. Şu anda biz rehber olmak yerine tabela olmaya yöneliyoruz. Belki kolay olduğu için bilmiyorum.

 

Tavsiye vermeyi çok seviyoruz. İnsanların hatalarını göz önünde bulundurmayı çok seviyoruz. Şikâyet etmekten bayılıyoruz. Herkesin adım atamasını bekliyoruz. Herkes adım atarsa gerçekten bir şeyler değişir ama o adımı hep başka birinin atmasını bekliyoruz. İmkanımızın olmasına rağmen elimizden geleni yapmak yerine başkalarının yapmalarını bekliyoruz. En basit örneği vermek gerekirse herkes çöpünü yere atıyor diye çöpü yere atmaktan vaz geçmediğimiz zamanlar vardır. Bu örneği alana göre yorumlayabiliriz (Herkesin kopya çekerek geçtiği bir dersten kopya çekerek geçmek isteği gibi…)

 

Yolda herhangi bir vatandaşı çevir Somali’deki sorunları sor. Aniden bir sürü çözüm sunar sana. Sadece çözümlerle kalmıyor olayın suçlularını da sayabilir sana tek tek. Aynı vatandaşa komşusunun hâl hatırını sor bak bakalım sana aynı şekilde bilgi verebilecek mi? Ekonomik krizinden bahseder, aşırı tüketimden bahseder sor bakalım tasarruf yapıyor mu? Bu soruları sadece o durduğumuz vatandaşa sormayalım. Kendimize de soralım. İçimizdeki tabelalara soralım.

 

Tabela konumundan kurtulup rehber konumuna gelmemiz gerek. Toplum ve çevre çocuk gibidir (Sadece biraz daha inatçı bu kadar). Çocuk, dediklerini yapmaz senden gördüğü kadarıyla uygular. Okumayan bir babanın çocuğuna kitap sevdirmesini beklemek ne kadar mantıksızsa, adım atmadığımız halde bütün dünyanın adım atmasını beklemek o kadar mantıksız ve trajikomik.  Karıncalar ve arılar çok çalıştıkları için değil, herkes kendine düşeni yaptığı için başarılıdırlar.Taglar

Brokafasi İşte öyle

İşte öyle

Mayıs iyi başladı. Nasıl mı? 1 Mayıs’ta herkes tatil yaparken...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi Küçük Adımlar

Küçük Adımlar

Tesadüfen gördüğün bir eğitim afişiyle detaylı bilgi almaya karar verir....... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi Pardon bakar mısınız?  Size bir sorum...

Pardon bakar mısınız?  Size bir sorum...

Hey pardon bakar mısın? Evet sen. Bir sorum olacaktı biraz...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Powered by NourKas
BroKafası © 2017 - 2020 Tüm hakları saklıdır.