Brokafasi UMUT

UMUT

          Umutsuzluğa düşmemiş bir insan, umudun gerçekten ne olduğunu bilemez. Bir askeri düşünün. Vatanı için savaşıyor ve o rsırada galip gelip gelemeyeceklerini bilmiyor. Onu motive eden tek şey onun olanları korumak. Ne bir fazlayla ne de bir eksiğiyle. Yarını bırak, bir saat sonra hayatta olup olmayacağını bilmiyor. Hem hayatı hem de vatanın özgürlüğü bir umuda bağlı. Savaşı kazanma umudu.

          Bu hikâyede önemli bir detay var. Devletler savaşa girmeden önce diğer devletlerle yaşadıkları sorunu çözmek için ellerinde olan bütün imkanları tükettikten sonra savaşa başvurur ve umut işin içine girer. Tabii bu durumun sadece bizim gibi normal insanların görebildiği kısmı. Ya da medyada bize gösterilen kısım. Neyse şimdilik bununla yetinelim. Asıl anlatmak istediğim olay orada.

          Günümüzde, henüz hiçbir çaba harcamadan işi umuda ve şansa bıraktığımız için her şey bizi mutsuz etmek için çalışıyormuş gibi gelir bize. Yarın sınavın olduğu halde çalışmıyor ve hocanın test sormasını umuyoruz. Sadece bununla kalmayıp testi çözerken atacaklarımızın tutmasını umuyoruz. Bravo. Harika. Mükemmel. Bu kafa ile Odtü’ye değil Harvard’a bile gireriz. Oraya girdikten sonra da Türkiye’nin en iyi şirketleri bizi işe almak için kapımızda bekleyecekler.

         Boşuna dememişler “Umut fakirin ekmeğidir.” diye. Umut elde kalan son ihtimaldir. Bütün yolları bütün çabaları ve bütün çözümleri tükendikten sonra umut devreye girer. Fakat biz bu süreci tersten işliyoruz. Önce bir şeyi umarız sonra o şeyi elde etmek için çaba gösteririz. Dikkat edin hayal ederiz ya da planlarız demiyorum. Umarız diyorum. Hani yumurtanın kapıya dayanma durumu vardır ya işte o. Biz hep onu yaparız.

          Bir proje hazırlarken adamakıllı araştırma yapmak yerine elde etmeği umduğumuz sonucu düşünerek hareket ederiz. Halbuki adamakıllı ve sektör neyse usulüne göre kapsamlı bir araştırma yaparsak daha gerçekçi hedefleri koymamızı sağlar. Bugüne kadar Tübitak kaç girişimciye hibe verdi? Kaç tanesi başarılı oldu? Ve kaç tanesi aldıkları hibeyi geri ödeyebildi? Kaç tanesi beş sene boyunca şirketi batırmadan yürütebildi? Girişimci olmak kötü bir şey değil. Hırsınız ve sabrınız varsa olun mutlaka. Ben de girişimciyim. Girişimci olurken umutların girişimcisi değil hayallerin ve planların girişimcisi olun. Hayal ettiğiniz proje insanlara göre gerçekçi olması şart değil. Siz ona ulaşmak için gereken adımları attığınız sürece emin olun ki bu insanları şaşırtırsınız.

         Bir çoğumuz hayal ettiğimiz hayatı değil birilerin bizim için umduğu hayatı yaşıyoruz. Başka alanlarda daha başarılı olabilme şansımız varken birinin tavsiyesini dinleyip hiç alakamız olmayan bir okulda, hiç hayal etmediğimiz bir bölümde, ondan sonra hayatımızın geri kalanı hiç istemediğimiz bir işte geçiriyoruz. Bu durumun suçlusu yine biziz. Bu suçu kabul etmek zorunda değiliz. Nasıl olsa cezasını biz çekiyoruz…

 Taglar

Brokafasi Neden Ben?

Neden Ben?

Bir tren geliyor. Trenin önünde 2 demiryolu var. Bir yolun...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi İşte öyle

İşte öyle

Mayıs iyi başladı. Nasıl mı? 1 Mayıs’ta herkes tatil yaparken...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Brokafasi Kırlangıcın Çığlığıı - Ahmet Ümit

Kırlangıcın Çığlığıı - Ahmet Ümit

Kırlangıçlar hızlı göç eden kuşlardır. Göç esnasında bazı kuşlar ölür...... 1 yıl önce

Devamını Oku...
Powered by NourKas
BroKafası © 2017 - 2020 Tüm hakları saklıdır.